Przejdź do treści

OD KOGO POCHODZI KOBIETA

  • przez

Kobieta

Najstarszym imieniem żeńskim w Polsce jest żona. Słowo to pochodzi od greckich słów genos i łacińskiego gyn (descent). Z tym znaczeniem związane są polskie słowa: narodziny, rodzice, rodzina, rodzice. W XIV wieku znaczenie terminu żona sprowadzono do mężatki tzw. matki rodziny. W XV wieku Polacy używali dwóch imion: kobieta i dama. Kobieta, początkowo mało znana kobieta, pierwotnie odnosiła się do żony syna. Imię siwowłosej dziewczyny pochodzi od białego kapelusza noszonego przez zamężną kobietę. Wraz z rozwojem kultury w języku polskim pojawiło się słowo Pani. Ta dama jest nazywana żoną władcy, a następnie żoną wysokiego rangą polityka, to znaczy kobiety należącej do wyższej klasy społecznej, iż z biegiem czasu ustalo się to jako forma grzeczności. Słowo kobieta pojawiło się w XVI wieku. Etymologia pochodzi od terminu kob, oznaczającego dom, koryto. Kobieta w sensie pierwotnym to osoba, która podaje pożywienie i opiekuje się domem. To słowo ma obraźliwe znaczenie i jest uważane za obraźliwe. W neutralnym sensie słowo to zaczęło być używane dopiero pod koniec XVIII wieku. Badacze nie zgadzają się z taką interpretacją terminu kobieta i szukają innych możliwych powodów. Niektórzy etymolodzy wywodzą to słowo z języka germańskiego pochodzi ono od staroniemieckiego kebse lub gabette. Termin gabetta jest używany do opisania małżonka, towarzysza w łóżku. Są też ludzie, którzy wierzą, że słowo kobieta pochodzi od Kopfweiss, co oznacza białogłową kobietę lub kave, co kojarzone jest z  matką fińską lub słowiańską prymitywną szczęściarą w sensie wróżki.

Biologiczny aspekt Kobiety

Kobieta jako samica dojrzałego płciowo osobnika z rodzaju Homo. W biologii przyjmuje się, że o dymorfizmie płciowym mężczyzn decyduje różnica genotypowa między kobietami i mężczyznami. Termin kobieta pojawił się w XVI wieku. Etymolodzy zaproponowali co najmniej 20 różnych wyjaśnień jego pochodzenia. Polski pomysłodawca Aleksander Brückner twierdził że wywodzi się od słowa kob, co oznacza dom, koryto. Kobieta w sensie pierwotnym to osoba, która podaje pożywienie i opiekuje się comem. To słowo ma obraźliwe znaczenie i jest uważane za obraźliwe. W neutralnym sensie słowo to zaczęło być używane dopiero pod koniec XVIII wieku. 

Zwykle samice mają dwa chromosomy X, a samce jeden chromosom X i jeden Y. Podczas wczesnego rozwoju płodu zarodki obu płci wydają się neutralne po około 7 tygodniach. Następnie, jeśli płód otrzyma chromosom Y od ojca, na skutek działania testosteronu przeważnie rozwinie się w mężczyznę. Jeśli płód otrzyma chromosom X od swojego ojca, rozwinie się w kobietę. Około jedna na tysiąc kobiet rodzi się z trzema chromosomami X, a mianowicie z trisomią X.

Religijne punkty widzenia 

Pan Bóg powiedział: „ Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam, uczynię mu odpowiednią pomocą dla niego. ” Po usunięciu z ziemi wszystkich ziemskich stworzeń i wszystkich ptaków na niebie, Pan Bóg zabrał je do tej osoby, aby zobaczyć, jakie jest jego imię. Jednak każdemu zwierzęciu zidentyfikowanemu przez osobę nadaje się imię żywe. Dlatego mężczyzna nazwał wszystkie krowy, ptaki na niebie i wszystkie zwierzęta na polu, ale nie było odpowiedniej pomocy dla człowieka. Następnie Pan uśpił mężczyznę, a gdy zasnął, wyjął żebro i napełnił to miejsce swoim ciałem. Następnie Pan Bóg stworzył kobietę z żebra wyrwanego mężczyźnie. Kiedy zabrał ją do mężczyzny, mężczyzna powiedział: „To tylko kości z moich kości, ciało z mego ciała! Ta kobieta będzie nazwana kobietą, ponieważ została stworzona dzięki mężczyznę”. Dlatego był to mężczyzna, który opuścił ojca i matkę i był tak blisko zjednoczony z żoną, że stali się jednym ciałem.

Pandora

Pandora w mitologii greckiej Pandora, greckie: pan „wszystko”, dδron- „dar” – to pierwsza kobieta na ziemi, Zeus wysłał Prometeusza z Olimpu Prometeusz karze ludzi za kradzież ognia od bogów jako sposób ukarać ich. Matka Pyrry’ego. Na rozkaz Zeusa Hefajstos uczynił pierwszą kobietę z gliny, i pięknie ubrana Huo La. Atena nauczyła ją wykonywania prac domowych, Afrodyta nadała jej urodę, Hermes podzielił się z nią swoimi cechami charakteru: kłamstwami i pochlebstwa, i zabrał ją do Epimetheus, Ten ostatni zabrał ją do swojej żony pod ostrzeżeniem jej brata Prometeusza. Jako posag Pandora otrzymała zapieczętowane wiadro na śmieci i z ciekawości Epimetheus i Pandora otworzyli je.. Wszystkie nieszczęścia ale, jak Zeus miał nadzieję, na dnie słoika jest nadzieja.

Tak przedstawiane są narodziny kobiety, wywodzące się z religii. Tak naprawdę po dziś dzień prowadzone są badania, jak powstał sam człowiek i jak narodziła się kobieta. Ciekawe punkty widzenia przedstawione powyżej mogą stanowić, tylko zalążek historii powstania człowieka rozumnego.

Więcej przeczytasz https://halonews.pl/