Przejdź do treści

Z jakich konopi powstaje i co zawiera marihuana?

Jak powstaje marihuana

Jeśli wiesz z czego wytwarza się marihuanę, dowiedz się co zawiera, z czego i w jaki sposób powstaje. Uznana jako narkotyk ma również wiele innych właściwości, co potwierdzają badania i jej zastosowanie w medycynie i leczeniu wielu poważnych schorzeń. Warto jednak poznać proces samej uprawy wybranych gatunków oraz jej skład.

Co to jest marihuana?

Znana jest od setek lat, głównie ze swoich właściwości odurzających i wywołujących efekt haju. To właśnie przez takie działanie marihuana trafiła na listę produktów zakazanych jako narkotyk. W Polsce nadal znajduje swoje miejsce w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, co czyni ją na ten moment nielegalną.

Marihuana rozpowszechniona jest wśród młodzieży, ale i dorosłych jako typ lekkiej używki, który dostać można jedynie na czarnym rynku. Dotyczy to oczywiście Polski ponieważ coraz większa liczba państw podejmuje się legalizacji lub dekryminalizacji. Prowadzi się akcje społeczne mające edukować, a nie zakazywać.

Marihuana okryła się niesławą bowiem wiele wskazywało, że to ona była pierwszym środkiem odurzającym na drodze do uzależnienia z bardziej „twardymi” narkotykami. Niestety nie jest to właściwa teza, a nowe badania pokazują, że nie da się uzależnić od wypalenia jednego skręta, tak samo jak od zapalenia jednego papierosa czy wypicia jednego piwa. Droga do uzależnienia się od marihuany jest wyboista i zależy od wielu czynników.

Z jakich konopi powstaje marihuana?

Osoby, które nie miały styczności z marihuaną mogą twierdzić, że jest ona wyrobem syntetycznym, tworzonym w laboratorium chemicznym. Tak jednak nie jest, bowiem marihuana ma pochodzenie w 100% naturalne i wytwarza się ją z wielu odmian konopi indyjskich mających bardzo podobne właściwości. Mowa tutaj oczywiście o marihuanie, która posiada właściwości psychoaktywne, dzięki zawartym w nim związkom chemicznym.

https://hemplo.pl/konopie/

Inną grupą są konopie włókniste (siewne), z których wytwarza się wyłącznie produkty CBD jak susz czy olejki. Pozbawione są one właściwości odurzających i mają charakter jedynie leczniczy oraz prozdrowotny. O ile susz wyglądem bardzo przypomina konopie indyjskie, potocznie tylko nazywana jest marihuaną CBD.

Prawdziwa marihuana jest wyrobem z kwiatów konopi indyjskich, które zbierane są na odpowiednim stadium rozwoju rośliny. Kwiaty te są poddawane procesowi dekarboksylacji poprzez działanie wysokiej temperatury – podgrzewanie lub suszenie. Dopiero taki produkt można określać mianem marihuany.

Marihuanę wytwarza się najcześciej z takich odmian konopi indyjskich jak:

  • Lemon Haze
  • White Widow
  • OG Kush
  • Purple Haze

https://hemplo.pl/marihuana/z-jakich-konopi-powstaje-i-co-zawiera-marihuana/

Uprawa konopi indyjskich jest w Polsce zakazana. Za jej posiadanie grożą kary grzywny, ale także i więzienie. Wszystko zależy od szkodliwości czynu (posiadanie małych ilości, dużych ilości czy handel).

Skład marihuany. Jakie związki chemiczne zawiera?

Zarówno konopie indyjskie jak i inne ich gatunki, mają zbliżony skład, ale zupełnie inną zawartość (stężenie) związków chemicznych w nich występujących. Przede wszystkim różnią się zawartością substancji psychoaktywnych, której w konopiach indyjskich jest najwięcej.

Co wchodzi w skład marihuany i jakie związki zawiera?

  • Pierwszym i najbardziej znanym, działającym odurzająco jest THC czyli tetrahydrokannabinol. To dla tej substancji, marihuana wybierana jest najcześciej, i to przez nią traktuje się konopie indyjskie jako narkotyk. To związek z szerszej grupy kannabinoidów, gdzie pozostałe z nich nie mają psychoaktywnego działania, a mogą nawet pomóc w leczeniu wielu schorzeń. Stężenie THC w marihuanie wynosi około 15-25% i zależą od konkretnej odmiany oraz warunków uprawy.
  • Kolejną dobrze przebadaną grupą, o której wspomniano są kannabinoidy (THCa, CBD, CBG, CBDa, CBGa, CBN, CBC i wiele innych). Występują one w dużo niższych stężeniach i działają głównie prozdrowotnie. Nie są substancjami odurzającymi i występują również w pozostałych gatunkach konopi: siewnych czy dzikich.
  • Flawonoidy (bioflawonoidy) to szeroka grupa związków, która działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Stanowią często składniki wielu kosmetyków i leków.
  • Terpeny to również szereg substancji wystepujących w wielu roślinach i warzywach. Odpowiadają za piękne kolory roślin (są ich barwnikami) oraz smak i zapach. Ich zastosowanie to kosmetyki odmładzające czy aromaterapia.

Niezależnie od rodzaju konopi, znaleźć w nich można kilkaset związków chemicznych – kannabinoidowych oraz niekannabinoidowych. Nadal wszystkie nie są nam dobrze poznane ze względu na ich niewielki udział, szybki rozkład, warunki czy proces wyizolowywania. Nie zmienia to faktu, że po marihuanę sięga się głównie ze względu na jej właściwości narkotyczne, pochodzące od naturalnego THC.

Środowisko naukowe oraz medycyna coraz cześciej sięga do badań, które wskazują na pozytywne działanie powyższych związków chemicznych na procesy fizjologiczne zachodzące w ludzkim organizmie. Powoli stara się przełamać w społeczeństwie stereotyp jakoby marihuana była czymś tylko złym. Nie bez powodu została dopuszczona w wielu krajach jako lek, czyli medyczna marihuana. Nadal jednak stanowi zagrożenie dla osób, które posiadają predyspozycje do szybkiego uzależnienia.